Petr Kotvald

6. srpna 2008 v 13:26 | smile 2

Petr Kotvald

Petr Kotvald Povolání: Zpěvák
Věk: 49
Datum narození: 8. 07. 1959
Místo narození: Žatec, Česká republika
Znamení: Rak

Životopis

1976
Mladý muž ze Žatce, zpívající v dětském sboru, našel tu odvahu postavit se poprvé na vysněné ale zároveň zrádné místo, zvané pódium.

1977 - 1979
První trofej - ocenění za osobitou interpretaci na festivalu Mladá píseň Jihlava a poté tamtéž i hlavní cena. Úspěch se dostavil i na klání profesionálů - 2. místo na Děčínské kotvě.

1979
Rok hledání. Student slaboproudé elektrotechniky si po prvních pokusech s kapelou Motor ještě musí na správnou volbu a dokonale fungující spojení pár měsíců počkat.

1980
Na podzim je osloven skladatelem a kapelníkem Karlem Vágnerem, mužem na výsluní, a od těch dnů se datuje šestašedesátiměsíční (pět a půl roku) spolupráce s Hanou Zagorovou, Stanislavem Hložkem a Vágnerovým orchestrem. Spolupráce začíná ve studiu Československé televize - diváci poprvé uvidí "Vágnerův objev" v Hitšarádě a na Silvestra onoho roku.

1981
Leden je ve znamení prvních koncertů po boku nových kolegů. Na podzim natáčejí Petr se Standou své první samostatné snímky coby duo. Diváci je přijali bez váhání. Už první snímky (Oh, Suzi, Bantam a další...) ukázaly, že Karel Vágner zalovil v rybníku talentů s úspěchem.

1983
Petr Kotvald a Stanislav Hložek bodují s nejúspěšnějším hitem v dějinách české pop music, písní dvojice Vágner - Žák Holky z naší školky. Prodej 1 000 000 nosičů hovoří za vše. Oněch 66 měsíců ve Vágnerově týmu přivedlo Petra Kotvalda na pódia sálů řady zemí - Kuba, Rakousko, Španělsko, Malta... Mekka českých zpěváků, Lucerna, je hostila každoročně před vánoci.

1986
31. března vystupuje Petr z rozjetého rychlíku, plného šťastných refrénů a roztančených melodií. Jeden ze skladatelů mu dopisem jasně dává najevo, že takové neuváženosti se v životě nedělají. Krok se rovná zradě a někteří vlivní pronášejí ortel: "Budiž zatracen !". V jistých institucích se i kliky dveří brání stisku zrádcovy ruky. Petr Kotvald ale od té doby ani jednou nezalitoval. Chtěl vyjít na svou vlastní cestu sólisty, byť tento nový začátek nebyl vůbec lehký.
V první polovině června zpívá s nově postavenou skupinou TRIK na svém prvním samostatném vystoupení. Název koncertu je jednoznačný: "PETR KOTVALD 86". Pilířem autorského týmu, spolupracujícího s Petrem dodnes, se stali skladatel Jindřich Parma a textař Pavel Cmíral.
Nová image (výrazné choreografie a nekonvenční pojetí kostýmů ) přivodila některým "důležitým lidem na svých místech" šok. Hned první TV vystoupení rozdrnčelo telefony mezi studiem a kancelářemi - pustit či nepustit Kotvalda na obrazovku? Jen náhoda tomu chtěla, že nakonec nebylo vystoupení před vysíláním z pořadu vystřiženo.

1988
Vyšlo první Petrovo sólové album nazvané PŘÍSNĚ SOUKROMÁ SCI-FI. Písně Kam v tom jdeš, Ukradnu tě, lásko, Kouzelnice a další daly jasně najevo, kterým směrem se bude osamělý běžec Kotvald ubírat. Titulní píseň alba byla vybrána do finále autorské soutěže Bratislavská Lyra. Petr Kotvald ji interpretoval se svou partnerkou, Hanou Kotvaldovou... a tanečnice na pódiu "seriozního" festivalu opět vyvolávala v hlavách přihlížejících vševědů zmatek. V tomto roce získává Petr Kotvald v anketě DJů titul DISKOSLAVÍK 1988.

1989
I tento rok patří Petrovi místo na výsluní diskoték - opět se stává Diskoslavíkem ….

1990
Vychází druhé album GEJZÍR. Výborný obal, noví autoři Vilém Čok a Martin Kumžak. Písně Je v tahu, Gejzír, Satelit, Milujem se čím dál víc, či Kdekdo je dál znějí (spolu s několika snímky Parmova Hipodromu, na nichž se Petr podílel také) na všech československých diskotékách a bodují v anketě Duhová deska.

1991
Album HYDE PARK přineslo hit Tam kde jsem já, tam nejsi ty, efektní píseň dvojice Soukup - Osvaldová Uniformy, šanson Já kvůli tobě stvořil svět a dvě "parmovky" Má holka střízlivá a Jako špatné léto odcházím. Představil se i začínající quasi ambientní autor Robert Jíša s kompozicí Krab.

1992
Je tu album MŮJ HLAS, na kterém se významně podílí skladatel a aranžér Daniel Hádl. Dvě písně nesly opět pečeť dvojice Soukup-Osvaldová , Martin Kumžak přinesl jednu "jazzovku" a dvojice Parma - Cmíral korunují album hitem Už po nás lásko má jdou.

1993
Album DÍVEJ SE... zastihlo Jindřicha Parmu v tvůrčí pohodě a písně Smlouvej, Dál mě láká, Sexyland, Dívej se, jak jsem tvůj a další jsou opravdu ucelenou a kompaktní kolekcí.

1996
U vydavatelství CGS vychází album PETR KOTVALD '96 na kterém se autorsky a aranžérsky podílejí známí členové osvědčeného týmu. K nejzajímavějším písním alba patří tituly Dávno jsou písně drogou mou, Můj dům se chrámem nestává, Exploduj a také intimní balada Jsi krásná. Album by mělo znovu dokázat, v jak kvalitního interpreta Petr Kotvald dorostl. Ač byl brán převážně jako diskoslavík, stala se hymnou jeho repertoáru Kumžakova a Cmíralova až šansonová píseň Tyrkys v očích mám. Zahájila sérii písní "z druhého břehu", které vyprávějí příběhy, sdělují pocity a vyvolávají emoce, pro které není v běžné taneční písni místo. Diváci přijímají tyto počiny velmi příznivě a oceňují zpěvákovu zralou interpretaci těchto tolik stylově odlišných a pro něj netypických skladeb …

1997
Leden je ve znamení jednoho důležitého setkání. Petr Kotvald se po letech potkává s bývalým spolužákem z fakulty Richardem Liegertem a ten se stává jeho producentem. Nové album PAN PETR KOTVALD - ZPĚVÁK které vydává Bon Art Music staví na zajímavém výběru, který výrazně ovlivnil Pardubák Jiří Ševčík a skvěle otextoval Pavel Cmíral.
Z titulů alba - Chaplinův evergreen Smile, Gershwinova píseň Summertime, Brelův šanson Jen láska tvá… Vznikl zkrátka zajímavý, téměř stoprocentně akustický projekt. Pódiovou podobu dostane v rámci adventních koncertů, zakončených televizním záznamem - live 21.12.1997 v pražském Divadle J. Grossmanna. V té době jsou už na světě i Půlnoční cesty k Betlémům - vánoční SP vzniklé ve spolupráci s Janem Jiráskem.

1998
Rok několika důležitých událostí v pěveckém životě Petra Kotvalda, včetně setkání s pardubickým producentem Michalem Kracíkem, který se stane kmotrem připravovaných koncertů - derniér (po dvanácti letech) "Hložek+ Kotvald - naposledy". Čtyři města ČR tak zažívají "staronovou" extázi. 19. října pražská Lucerna leží protagonistům doslova u nohou. V té době už má ale Petr po prvních ,,námluvách" s velkou nahrávací firmou. Přesto si ještě i letos v závěru roku neodpustí už tradiční vánoční galakoncert POP ADVENT 1998. Jeviště Laterny Magiky tak 21. prosince patří bezesporu pražské události toho dne. Sálem zní i písničky z letošního maxisinglu Vánoce, vánoce… a předznamenávají připravované album pro poslední vánoce s jedničkou v letopočtu.

1999
U vydavatelství Sony Music Bonton vychází dvojalbum s názvem PETR KOTVALD - NEJVĚTŠÍ HITY. Na prvním CD najdou posluchači 21 hitů v originálních verzích, druhé CD obsahuje sedm remixů a šest původních novinek. Mezi nimi je i klipová píseň Dej nám sex (první singl dvojalba), Sorry, Co nám kdo dá a mezi remixy hity Kdekdo je dál (zde s DJ Luciferem), Je v tahu, Gejzír, či Plačky. Že bylo toto rozhodnutí správné dokazuje i zájem rádií, z nichž mnohá nasadila Dej nám sex do nejvyšších rotací. Po úspěchu Největších hitů je pro vydavatelství Sony Music Bonton natočeno a téměř bleskově vydáno první vánoční album Petra Kotvalda vůbec s názvem VÁNOCE PŘICHÁZEJÍ…, kde hostuje mimo jiné i Leona Machálková. Singl z alba - Vánoce hrajou glórijá - se v adventním čase stává třetím nejhranějším v českých rádiích vůbec a je tak po Plačkách druhým zpěvákovým, který se v tomto roce dostává do TOP TEN. Vánoční megakoncert v Divadle Milénium je pak tradičním a příjemným završením roku.

2000
Symbolický rok " 0 ". Podpis exkluzivní smlouvy s vydavatelstvím, další singl z Největších hitů a BEST OF TOUR 2000. Tuto Petrovu show "západního střihu" s videoprojekcemi, pyrotechnikou, pohyblivým jevištěm a mnohými hosty (Leona Machálková, Lunetic a mnozí další) v naplněných halách devíti českých měst vidělo více než 22.000 diváků, a zde prvně představená novinka - Parmův a Cmíralův song "Lásko lásko" dává tušit, že chystané nové album bude opět lecčím jiné.
Maraton "běžce" Petra Kotvalda pokračuje dál...

2001
Nové tisíciletí začíná pro Petra Kotvalda úspěšně. Výsledky nejrůznějších anket za rok 2000 (Český slavík, Týtý aj.) odrážejí a potvrzují úspěch zpěvákových počinů poslední doby. V únoru étery rádií úspěšně brázdí "kontroverzní" novinková píseň "Milujeme" - pilot chystaného alba "TAXITOTAK NEBER". To spatřuje světlo světa na přelomu dubna a května, současně s oficiálním webem http://www.kotvald.cz. V pořadí dvanáctý Petrův studiový počin nejenže se drží řadu týdnů v albové TOP 10, ale dokonce ještě před svým křestem dosahuje statutu Zlaté desky. Jeho druhý singl - letní megahit "Mumuland" se na dlouhou dobu stává nejhranější písní českých rádií vůbec a masové obliby dosahuje i jako vyzváněcí melodie pro mobilní telefony.
V poprázdninovém období zaměstnává umělcův tým a vydavatelství Sony Music Bonton obrovské množství došlých remixů Petrových písní do soutěže "Taxito zmixni", vyhlášené coby šance pro mladé talenty z řad DJs. Nakonec jsou (vzhledem k vysoké kvalitě soutěžních snímků) vyhlášeni dokonce čtyři vítězové a rozbíhají se přípravy k vydání remixového minialba.
Příjemným uzavřením velmi plodného roku se pro Petra Kotvalda stává nominace na "Českého slavíka" a vánoční koncert v beznadějně vyprodané Lucerně. Ve virtuální sféře internetu se Petrovy stránky stávají jedněmi ze suverénně nejnavštěvovanějších, stále rostoucí fanouškovská základna pořádá pravidelná setkání na chatu a příprava turné, plánovaného na příští rok je v plném proudu …

2002
Petr Kotvald hned od počátku roku sbírá jedno ocenění za druhým (osobnost roku, cena časopisu Bravo, plaketa IFPI … atd …) a přesvědčivě vítězí v nejrůznějších čtenářských a posluchačských anketách a to i na Slovensku.
Ve studiu Jindřicha Parmy se tou dobou už rodí písně pro nové album, předznamenané již připraveným turné. Ničivé letní povodně ovšem tuto myšlenku zhatí a zpěvák se angažuje v charitativní činnosti právě na pomoc postiženým přírodní katastrofou. O prázdninách spatřuje světlo světa několik dalších webů Petrových fanoušků, vydavatelství zveřejňuje sérii klubových remixů písní z alba "TAXITOTAK NEBER" a zpěvák sám se po vřele přijaté sérii vánočních koncertů již připravuje na událostmi nabitý rok 2003 - nové CD, velké turné a společné koncertování s ruskými TATU.

2003
Počátek roku přináší zpěvákovi nebývalý ohlas mladých fanoušků a nadšené přijetí na pěti společných koncertech s populárním duem TATU. V té době již finišují přípravy vydání nového alba "PLANETA SVÁDĚNÍ". Petr tentokráte přizval nového textaře Rudolfa Kubíka, jež je spolu s Jindřichem Parmou podepsán i pod jarním pilotním singlem "Marilyn". Tato píseň o několik týdnů později dostává v podolské vodárně i svou vizuální tvář. Režisér Martin Benc vsadil na mírně futuristickou vizi a tak je nově vzniklý videoklip lehce "stříknutý Matrixem". Píseň se na mediálním výsluní drží více než půl roku a to nejen ve vysílání rádií, ale i na obrazovce nově vzniklé hudební televize "Óčko".
Petr Kotvald mezitím (poprvé v životě) přijímá nabídku účinkování v muzikálu - roli Parise v romantické show na ledě Romeo a Julie autorů Jindřicha Šimka, Borise Urbánka a Jaromíra Nohavici. Muzikálová píseň "Zlatý prsten" se ostatně objevuje jako bonus i na aktuálním Petrově albu.
Podzim zpěvákovi přináší další úspěchy u krajanů v USA, po Chicagu navštěvuje i Miami, ovšem zájem o něj neslábne ani doma. A právě zájem fanoušků je hlavním důvodem připravované hudební oslavy - velkého koncertu na počest dvacetiletého výročí vydání historicky největšího hitu tuzemské pop music, písně "Holky z naší školky". Že více než milion a půl prodaných nosičů s tímto šlágrem už něco znamená si Petr Kotvald společně se Stanislavem Hložkem na pódiu beznadějně vyprodané a bouřící Lucerny ověří 11. prosince.

2004
Započaly přípravy výběru repertoáru pro novinkové album. Na jaře navíc přichází režisér Jindřich Šimek s nabídkou na velkou "suchozemskou" roli v obnoveném představení pohádkového muzikálu na ledě Mrazík. Petrova Baba Jaga je pro celý tým muzikálu a nakonec i tisíce diváků velkých českých měst obrovským překvapením. Ukázalo se, jak universálním umělcem dokáže Petr Kotvald být. O adventu rozezpívává Petr plné náměstí v Berouně a s rokem 2005 se loučí komorně, vánočním koncertem v překrásném Nostickém paláci v Praze.

2005
Začíná natáčení novinkového alba a s jeho přípravou si dává nejužší tým P.K. záměrně na čas. Nechce nechat nic náhodě. V polovině roku představuje první ochutnávky Principal a Hollywood rain ve velkých televizních pořadech a to včetně nové jevištní výpravy - choreografií a kostýmů. Album je natočené a ladí se poslední detaily. Veřejnost si sice bude muset na nový disk počkat až na jaro roku 2006, ale to se zároveň už bude psát rok 20 Petrovy sólové kariéry nebo chcete-li symbolický rok "0", pro který chystáme pár výročních překvapení.

2006
Dnem "D" letošního roku je pro P.K. 24.4. Po třech letech vychází u vydavatelství Popron music příznivci očekávané 11. novinkové album P.K. s názvem Principal. Do rádií je nasazen pilotní singl Na Letný léto je a tým produkce SP2 s režisérem Ondřejem Bystrým souběžně pracuje na vzniku animovaném klipu. Jeho premiéra 25.5. probíhá spolu s křtem alba Principal v klubu Misch masch na Letné a vzbuzuje nepřehlédnutelné bouřlivé reakce médií. Podzim a závěr roku je věnován přípravě vánočního turné, podporovaného společností Remoex. Série deseti výlučných akustických koncertů mezi 30.11. a 26.12. předznamená směr, jímž se mohou ubírat další umělecké kroky PK.

2007
Vychází exkluzivní a jediná kompletní kolekce Kotvaldových největších hitů - dvojalbum se 40-ti skladbami. Na 2CD najdou posluchači kompletně všechny Petrovy hity od Gejzíru a Je v tahu, přes Milujem se čím dál víc a Mumuland až k současné novince Aka Huka Daka. Mezi 40-ti hity najdou posluchači jak původní singly, tak remasterované snímky zpěvákových radiohitů, nově zaranžované a nazpívané verze, live nahrávky, novinky a rarity, taktéž v nové digitální kvalitě. Pilotním radio singlem kompilace je energická letní "opičí" píseň, nazvaná "Aka Huka Daka".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

kdo je lepší

smile 76% (19)
smile 2 24% (6)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Vyměnené ikonky: